• hecfprg

Podzemní galerie

Aktualizace: 9. úno 2019


Byli jsme spolu necelý měsíc, když mi nabídla, zda s ní nechci na jarní výlet do Stockholmu. Přestože mě pořádně neznala, nebála se mě pozvat. Věděl jsem, že po těch všech sračkách, kterýma jsem prošel, ona je ta pravá volba. Nebude to tedy překvapení, ale moje odpověď byla ano.

Jednalo se o výlet na čtyři dny. Už před cestou jsme věděli, že naším cílem je stockholmské metro. Pro ty z vás, kteří nemají dostatek informací o metru ve Stockholmu, bude galerie níže obrovským překvapením. A jen dodám, že se nejedná o žádnou grafiku. Vždy, když stojím na Můstku, srdce mi zasmutní, když si vzpomenu na Švédsko. Skvělé školství nebude jediná věc, kterou můžeme seveřanům závidět. Možná by stačilo ze začátku okopírovat dostupnost z letiště.


Samozřejmě metro není jediná věc, která je na Stockholmu úžasná. Za zmínku určitě stojí veřejná knihovna, která je naprosto okouzlující. Stockholm je rájem cyklistů. Nejenže mají designové kola, oni jsou na ty kola i stylově oblečeni. Pro mě je to město módy, kdeže Milán. Samozřejmě jsme se taky museli projet na kole. Projížďka parkem Djugarden byla fantastická, slunečné počasí nám přálo. Lidé ve Stockholmu jsou velice přátelští a působí velice inteligentním dojmem. To vám potvrdí plynulou angličtinou i Gustaf, který sbírá odpadky u stanice Radhuset. Vlastně jedno „faux pas“ jsme viděli. Poměrně objemná obyvatelka Stockholmu už to nemohla vydržet, a šla na toaletu do jednoho křoví v centru města. Bohužel já jsem jako cestoval velice pozorný a snažím se dívat všude. Ten den jsem viděl tmu na konci tunelu. Byla to prostě „konstig kvinna“.


Během celodenního procházení městem jsme zastavovali v různých kavárnách a bistrech. Prohlídky podzemní galerie jsme si vždy plánovali na brzké ranní hodiny. Vstávání mě sere, ale jde o jedinou šanci, jak si vyfotit prázdné metro. Všichni tvrdí, že Stockholm je drahé město. Ano, to je sice pravda, ale když už tam jste, koho to zajímá.


Po tomto vůbec prvním společném výletu jsem si uvědomil, že jsem 31 let hledal štěstí. Byla to trnitá cesta plná alkoholu, drog, užívání si života, nezodpovědnosti, hlouposti, sobectví a nezralosti. Navždy budu považovat Stockholm za město, ve kterém mi došlo, že už nikdy nemusím hledat.


Láska k severským zemím mohla začít vyplouvat na povrch. Bylo to skvělé.


24 zobrazení

​© 2019 petr kureš